Close translate window Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Håbo website in other languages
Håbo kommuns logotyp. Länk till startsidan.
org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Läs mer här
phone
Information
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Pil ner

Kontakta Håbo

Lyssna på sidan Lyssna

Kontakta Håbo kommun

Kontaktuppgifter

Telefon: 0171-525 00

E-postadress: kommun@habo.se

Håbo kommunhus
Centrumleden 1
746 80 Bålsta

Prata med din tonåring om alkohol

Föräldrar som engagerar sig, sätter tydliga gränser och pratar med sin ungdom om alkohol kan bidra till att ungdomen börjar dricka senare, dricker mindre och kanske helt tackar nej till alkohol. Det innebär också att färre ungdomar råkar ut för problem som är kopplade till alkohol. Här kommer några tips till dig som är förälder.

I vårt län tycker de allra flesta tonårsföräldrar att det är fel att ge sina ungdomar alkohol innan de har åldern inne. Färska siffror visar dessutom att få föräldrar ger alkohol till sina barn.

Vid tillfällen som skolavslutningar är risken större att unga dricker alkohol.

Prata med din tonåring…

En nära relation mellan dig och din tonåring skapar bättre förutsättningar för ett bra samtal – då kan ni skapa en gemensam överenskommelse om att det inte är okej att tonåringar under 18 år dricker alkohol.

…på din tonårings villkor

Var beredd att lyssna och diskutera med din tonåring snarare än att diktera villkoren. Då skapar du bra förutsättningar för ett givande samtal. Så sänk garden och kom ihåg att du är den viktigaste personen i din tonårings liv (trots att det kanske inte alltid känns så).

Fler tips!

www.tänkom.nu Länk till annan webbplats. hittar du tips på vad du som förälder kan göra för att du och din tonåring ska nå varandra.

Tillsammans kan vi fortsätta att prata med våra ungdomar om detta!

Håbo kommun deltar i kampanjen - TÄNK OM

Varje år deltar Håbo kommun en informationskampanj som heter TÄNK OM, som handlar om föräldrar, tonåringar och alkohol. Här kan du läsa ett brev från Håbo kommuns folkhälsosamordnare i samband med kampanjen. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Sidansvarig: Fridegårdsgymnasiet

Klicka för support
Stäng supportfönster