Close translate window Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Håbo website in other languages
Håbo kommuns logotyp. Länk till startsidan.
org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Läs mer här
phone
Information
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Pil ner

Kontakta Håbo

Lyssna på sidan Lyssna

Kontakta Håbo kommun

Kontaktuppgifter

Telefon: 0171-525 00

E-postadress: kommun@habo.se

Håbo kommunhus
Centrumleden 1
746 80 Bålsta

Testa din ungdom för covid-19 vid symtom

Elev och lärare

Nu kan ungdomar som går på gymnasiet ta ett prov vid symtom som förkylning, hosta, feber och ont i halsen för att se om de har en pågående covid-19-infektion. Smittskyddsläkaren i region Uppsala rekommenderar att barn och ungdomar från årskurs 4 och uppåt tar prov för att kunna upptäcka nya fall tidigt och hindra att eventuell smitta sprids.

Så här bokar du tid

Du som vårdnadshavare kan boka tid åt din ungdom genom att gå in på 1177.se. Du behöver ha e-legitimation. Om du inte har e-legitimation kan du kontakta vårdcentralen för att få hjälp att boka. Personer som är över 16 år kan boka själva. Provet är gratis för barn och ungdomar.

Här kan du boka tid för provtagning i Uppsala län. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Efter provtagning - Folkhälsomyndighetens nya rekommendationer vid symtom och sjukdom

Här kan du läsa FHM:s nya rekommendationer vid symtom och sjukdom Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Riktlinjer finns i skolan

Om det skulle visa sig att någon på gymnasiet är smittad så har skolledningen riktlinjer från Folkhälsomyndigheten kring hur situationen ska hanteras. Eventuella ärenden kommer att omfattas av smittskyddslagen och lagen om sekretess och hanteras i samarbete med den som är smittad samt Region Uppsalas smittspårare, läkare eller smittskyddsenheten.

Har du frågor?

Har du frågor som gäller provtagning så kontakta 1177.
Vid skolfrågor är du välkommen att kontakta rektor Helena Anderstedt.

Region Uppsala rekommenderar provtagning

Smittskyddsläkaren i Region Uppsala rekommenderar att barn och ungdomar från årskurs 4 och uppåt provtas för Covid 19 om de har symtom. Det är viktigt för att kunna upptäcka nya fall tidigt och hindra att smitta sprids till andra. Läs mer i Region Uppsalas pressmeddelande.

Läs mer i Region Uppsalas pressmeddelande:
Smittskyddsläkarens uppmaning till studenter och gymnasieelever: "Testa er för covid-19 om ni känner er förkylda” Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Sidansvarig: Fridegårdsgymnasiet

Klicka för support
Stäng supportfönster