Close translate window Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Håbo website in other languages
Håbo kommuns logotyp. Länk till startsidan.
org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Läs mer här
phone
Information
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Pil ner

Kontakta Håbo

Lyssna på sidan Lyssna

Kontakta Håbo kommun

Kontaktuppgifter

Telefon: 0171-525 00

E-postadress: kommun@habo.se

Håbo kommunhus
Centrumleden 1
746 80 Bålsta

Fridegårdsgymnasiet genomför distansundervisning vecka 45

Vecka 45 genomför Fridegårdsgymnasiet distansundervisning för alla elever i skolan, undantaget gymnasiesärskolan och IM. Måndagen den 9 november är eleverna välkomna till skolan igen.

Uppdaterad 20201105

Distansundervisningen vecka 45 på gymnasiet omfattar alla elever, undantaget gymnasiesärskolan och IM. Måndagen den 9 november (vecka 46) är eleverna välkomna till skolan igen.

Eleverna tar med sig arbetsmaterial hem vecka 43

I och med att det är höstlov vecka 44 så tar våra elever med sig arbetsmaterial hem redan vecka 43. Våra elever får information kring distansundervisningen från sin mentor och undervisande lärare. Distansundervisningen kommer att ske enligt ordinarie schema där undervisande lärare följer upp att elever följer undervisningen.

Information från skolan

Elever får information från skolledningen via Teams/Elever Fridegårdsgymnasiet/Allmänt (intranätet) och kommunicerar på olika sätt med sin mentor och undervisande lärare. Föräldrar och vårdnadshavare hittar information från skolan på webbsidan fridegårdsgymnasiet.se.

Vi följer FHM:s riktlinjer gällande smittorisk

Vid eventuell covid-19 smitta på gymnasiet så följer skolledningen riktlinjer från Folkhälsomyndigheten kring hur situationen ska hanteras i skolan med råd från Region Uppsalas smittskyddsläkare. Eventuella ärenden kommer att omfattas av smittskyddslagen och lagen om sekretess och hanteras i samarbete med den som är smittad samt Region Uppsalas smittspårare, läkare eller smittskyddsenheten.

Har du frågor så är du välkommen att kontakta rektor Helena Anderstedt.

Sidansvarig: Fridegårdsgymnasiet

2020-11-05

Klicka för support
Stäng supportfönster